Menu

Zuří konkurenční boj bank, snižují ceny a lákají na levnější hypotéky!

Sazba hypoték klesla minulý měsíc v průměru nejvíce od roku 2015. Důvodem zlevnění ze strany bank je nezájem lidí o nové hypotéky, které jsou pro ně nedostupné kvůli přísným pravidlům České národní banky a vysokým cenám bydlení. Úrokové sazby hypoték tak podle všeho opět porostou, i když se banky snaží nižší cenou nalákat nové klienty.

Úroková sazba hypoték klesla v březnu na 2,90 procenta z únorových 2,99 procenta. K takovému propadu došlo naposledy před čtyřmi lety. Na minimální hranici se naposledy úroková sazba nacházela na konci roku 2016, kdy průměrně činila 1,77 procenta. Od té doby však sazby neustále rostou.

I přes náhle snížení však není důvod k radosti. „Je důležité, že pokračuje pokles směrem dolů. Hlavním důvodem je konkurenční boj bank o klienty, které doslova musely paběrkovat. Domnívám se ale, že jde jen o záchvěv a sazby budou mít tendenci spíše růst. Inflace roste nad očekávání České národní banky, šance na zvyšování sazeb tak roste s ní. Jsou to ale minimální rozdíly, které klienti žádající o hypotéku pocítí jen minimálně. Mnohem citelnější pro ně je setrvávající růst cen nemovitostí,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Dominik Stroukal.

Nižší sazby na hypotéky tak mají přesto nalákat nové klienty. „Je to rozhodně dobrá zpráva pro lidi, kteří si plánují vzít hypotéku v nejbližší době. Ale je to dobrá zpráva i pro ty, které čeká refixace. Od začátku roku nelze vysledovat jednotný trend na trhu. Jsou banky, které svoje úrokové sazby zvedaly. V poslední době je více těch, které šly se sazbou dolů. Především proto, že celkový trh se v letošním roce výrazně zmenšil, banky mají stále přebytek likvidity a snaží se z menšího koláče hypotečního trhu utrhnout větší kus,“ uvedl hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

 

« zpět na seznam článků