Menu

Extrémní ceny bytů brání mladým lidem stěhovat se od rodičů!

Shánění „startovacího bytu“ se pro lidi mezi 26 až 36 lety, kteří by chtěli založit rodinu, v posledních letech neliší příliš od předlistopadových dob. Zatímco tehdy kvůli pomalé výstavbě zaručovaly získání bytu především známosti na bytovém odboru radnice nebo „angažovanost“, teď jsou jediným kritériem finance. A ty jsou pro značnou část mladé generace často zcela nedosažitelné.

„V Praze se za posledních patnáct let postavilo jen osmdesát tisíc nových bytů, což absolutně nestačí poptávce,“ říká makro-ekonomický analytik Michal Skořepa. „Dalším důvodem vysokých cen bytů je i nedostatek obecního nájemního bydlení,“ dodává. Od roku 1995 klesl počet bytů, které mají ve správě radnice, ze 36 na 13 procent veškerého bytového fondu.

nedostupnosti finančně přijatelného bydlení přispívají jak vysoké ceny za metr čtvereční, tak stále rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky. Ty se po včerejšku opět pohnuly směrem vzhůru.

 Posunou zřejmě úroky hypoték poskytované komerčními bankami na tři procenta. Hypoteční banky se snaží na rostoucí ceny a úrokové sazby reagovat různě. Například Česká spořitelna zavedla nově speciální hypotéku pro ty, kteří si chtějí pořídit své první bydlení. Omezením není věková hranice, pouze fakt, že klient žádnou další nemovitost nevlastní.

„Předpokládáme ale, že většina žadatelů stejně nevyužije maximální výši půjčky, ta je pět milionů korun,“ podotýká Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny. Průměrná výše hypotéky se v Česku pohybuje kolem dvou milionů korun. Vyšší částky jsou totiž, i s ohledem na zvyšující se úroky, mimo možnosti žadatelů. Pro více než pětinu mladých lidí mezi 26 až 36 lety je podle agentury Ipsos hlavním problémem výše ročního příjmu, který banky při žádosti o hypotéku požadují.

« zpět na seznam článků